Norsk | Lekens muligheter
  • Further education, bachelor level

Lekens muligheter

  • Further education, bachelor level

Lekens muligheter

  • Study type Part time, 1 semester
    Samlingsbasert, (vår)
  • Study points10
  • Application deadline15. April

    Studiet har oppstart høsten 2026. Det er mulig å søke fra 1. februar. 

Studieavgift: Kr. 900,- pr. sem. (Inkl. 700,- i sem. avg. til Sit)

Om emnet

Emnet omhandler lekens plass og betydning i barns liv og i ulike arenaer som barnehage, skole og SFO. Leken forstås som både en grunnleggende uttrykksform med egenverdi og med stor betydning for barns trivsel og utvikling. Studentene arbeider med hvordan voksne kan støtte, delta i og legge til rette for barns lek, og hvordan lekens egenverdi og nytteverdi kan ivaretas i pedagogisk arbeid. Emnet belyser sammenhengen mellom lek, trivsel, læring og utvikling. Emnet organiseres rundt fire tematiske områder: 

  1. Hva er lek?  
  2. Voksenrollen i lek
  3. Lekens egenverdi og nytteverdi
  4. Lek og det fysiske miljøet 

Emnet retter seg mot barnehagelærere, lærere og andre fagpersoner som arbeider med barn i ulike pedagogiske kontekster, men er også åpent for andre som ønsker å utvikle kompetanse om lek. 

Når det gjelder organiseringen av studiet, har gruppen lagt vekt på en kombinasjon av samlingsbasert undervisning, praktisk arbeid, veiledning og gruppearbeid. Det foreslås tre samlinger på campus: to samlinger med undervisning, og en tredje samling med eksamen, bestående av to forberedelsesdager og én eksamensdag. Organiseringen gjenspeiler ønsket om at læringsarbeidet skal være aktivt, praktisk og tett koblet til praksisfeltet. Emnet er utviklet for å sikre en tydelig sammenheng mellom teori, observasjon, refleksjon og praktisk arbeid med lek. 

Do you need more information about this study?

Opptakskrav

Opptakskravet til dette emnet er generell studiekompetanse eller tilsvarende realkompetanse. Du kan lese mer om høyskolens krav til dokumentasjon for realkompetansesøkere på lenken under.  

Tilskudd til videreutdanning

Du kan søke tilskudd til å ta videreutdanning. Tilskuddsordningen for videreutdanning skal gi like vilkår for lærere og andre ansatte i barnehage og skole. Lærere og andre ansatte kan få 25 prosent permisjon med lønn for å ta en videreutdanning på 30 studiepoeng. Kommunene, fylkeskommunene og de private skolene må dekke en egenandel på 25 prosent. Unntaksvis kan midlene utbetales som stipend til den ansatte. 

Det er endringer i ordningen fra og med 2026. Du kan lese mer om dette på denne nettsiden, under temaet "videreutdanning". Prosessen for søknad om tilskudd er også endret. I den nye tilskuddsordningen fra 2026 blir disse tre ordningene slått sammen til én felles ordning, og målgruppen utvides.

  • Tilskuddet fordeles mellom kommuner, fylkeskommuner og private eiere ut fra en fordelingsmodell med objektive kriterier. Private barnehager vil få midlene utbetalt via kommunen som barnehagemyndighet. Mer informasjon om fordelingsmodellen kommer.
  • Den enkelte barnehage- og skoleeier vurderer og prioriterer hvordan tilskuddet til videreutdanning skal fordeles lokalt. Barnehage- og skoleier må også lage egne prosedyrer og gjøre disse kjent for ansatte som vil ta videreutdanning. Udirs søknads- og oppfølgingssystem skal ikke brukes til denne ordningen – verken for ansatte eller adminstrasjon.
  • Ansatte søker studieplass direkte til universiteter, høgskoler og fagskoler, etter avtale med leder.
  • Oversikt over aktuelle studietilbud finnes på utdanning.no, og på nettsidene til studiestedene.

Samlingsuker 2026/27

Uke 4
Uke 11
Uke 19