DMMH | Velkommen til Leseplassen

Velkommen til Leseplassen

  • Publisert: 25.08.2025
  • Oppdatert: 26.08.2025

Leseplassen er et sted der studenter og ansatte kan dele gode leseopplevelser.

En kvinne sitter i et kontor.
I Leseplassen inviterer vi til å fylle lunsjpausen med høytlesing av noens yndlingsbok, forteller Silje Neraas fra DMMH.

- Poenget er å sette den gode boka i sentrum, smiler Silje Neraas fra Faggruppe for norsk, mens hun forklarer hva det nye arrangementet på DMMH innebærer. 

- Det handler om å dele gode leseopplevelser med hverandre.

Den siste tirsdagen i måneden inviterer faggruppa til høytlesing på biblioteket. Studenter og ansatte inviteres til å lese fra sin favorittbok, skuespill eller dikt. 

Fremmer leseglede og god litteratur

 - Her kan alle komme, det er veldig fint å kunne gjøre noe på tvers av fag og ansattegrupper. Håpet er at Leseplassen blir et felles møtepunkt mellom alle på DMMH, både studenter og ansatte. 

Neraas synes dette er viktig av flere årsaker. 

- Å dele gleden om noe en liker er kjempeviktig. Litteratur har en evne til å åpne for nye eller andre måter å se verden og oss selv på. Å dele disse bøkene som rører ved oss kan være en måte å skape bånd mellom hverandre på. Når du får høre hvorfor folk har valgt akkurat disse bøkene, lærer man litt om hverandre. Det er også et ”leap of faith” å dele noe man liker, men det er noe med nettopp det å tørre å vise hva en syns er godt å lese. 

Veldig mange har meldt seg til å dele utdrag fra en av sine yndlingsbøker, først ute er professor Ellen Gjervan. 

- Håpet er at Leseplassen inspirerer til å lese bøker – kanskje gir det oss møter med nye favoritter vi ennå ikke kjenner til?