
Studentene ser fram til hverdagsforandringen
Yvonne Grønlien Hubred og Casper Berg Olsen drar senere i uka på utveksling til Sør-Afrika og Eswatini.
Studentene er godt reisevante men innser at det blir noe annet å være borte et helt semester enn å reise på ferie.
- Jeg gleder meg mest til å oppleve kulturen, forteller Olsen. - Ikke bare som turist i annet land, men som en innbygger. Jeg ser fram til hverdagsforandringen.
Hubred er enig.
- Jeg gleder meg til selve reisen, å oppleve noe nytt, lære om andre praksiser. I fjor besøkte jeg studentene som var i praksis i Sør-Afrika, så jeg vet litt om hva som venter meg. Men det blir noe annet å være student selv, se hvordan skolen er og erfare hvordan de jobber i barnehagene.
De store forskjellene
Opplegget er lagt opp forskjellig i de to landene.
- Vi får undervisning på Stadio Higher Education, og vi skal i praksis i tre barnehager som skal være ganske forskjellige med tanke på ressurser, forteller Hubred.
- For oss som skal til Eswatini blir det gitt digital undervisning. Vi kommer til en praksisbarnehage der vi kan legge opp litt selv når vi skal dra i praksis. Samtidig får vi også praksisoppgaver av høgskolen, sier Olsen
Studentene er ikke alene, de reiser begge sammen med 2 andre medstudenter. Det har vært lett å skaffe bolig, både på egen hånd og gjennom høgskolen.
- Jeg tror utvekslingsoppholdet vil gi oss nye perspektiver på ting og en større forståelse for andre kulturer. Det er spennende, vi utfordrer oss selv. Mye av det vi lærer om og observerer kan vi ta med tilbake til barnehagene i Norge, mens andre ting kan være helt utenfor. Likevel er det noe å ta med seg og tenke over, sier Hubred.
Begge har planer om å reise litt rundt og se flere steder under oppholdet.
- Jeg tror de store forskjellene vi kommer til å se vil gi oss stort utbytte av oppholdet, mener Olsen. Han måtte skiftestudieretning fra barnehagelærerutdanning med vekt på flerkulturell forståelse for å kunne dra på praksis. Olsen ønsker å jobbe med familier med minoritetsbakgrunn og synes studiet og praksisen er perfekt for å bygge kompetanse i dette.
Også Hubred måtte skifte studieretning, de to første årene gikk hun på barnehagelærerutdanning med vekt på natur og friluftsliv.
Ta del i opplevelsene på utveksling
Hubred og Olsen gleder seg til å ta fatt på utvekslingen, og til å vil dele opplevelsene sine på TikTok og Instagramkontoene DMMH Student.