Stipendiat Thomas Nguyen og dosent Morten Sæther har, sammen med forskerne Jens Knigge fra Nord universitet og Lina Oravec fra Universitetet i Koblenz, gjennomført en omfattende systematisk litteraturgjennomgang av 249 fagfellevurderte studier fra 38 land (1995–2023). Studien analyserer hvilke forutsetninger som påvirker om barnehagelærere og allmennlærere tar i bruk musikk i sitt yrke - enten gjennom sang, sangleker, musikksamlinger eller spontan musikkbruk i hverdagen.
- Det er en banebrytende analyse og viktig for alle oss som jobber med musikkopplæring, forteller Sæther.
- Det gjør at vi har noe å støtte oss på. Vi ser også at måten vi jobber med musikkundervisningen her på DMMH får støtte fra forskningen.

Hva må til for at lærere vil jobbe med musikk?
- Funnene peker på at blant annet musikalsk selvbilde, kompetanse, kollegial støtte og en positiv musikkultur peker seg ut som sentrale forutsetninger for musikkarbeid i barnehage og skole, forteller Nguyen.
Studien viser også at lærerstudenter og barnehagelærerstudenter sine musikalske erfaringer – både før utdanningen og gjennom studieløpet – har stor betydning for motivasjon, trygghet og vilje til å bruke musikk senere i yrket. En viktig del av Nguyens doktorgrad handler nettopp om hvordan lærere og lærerutdanninger kan møte manglende forutsetninger for musikkbruk.
Godt samarbeid
Nguyen er førsteforfatter og prosjektleder for studien. Forfatterne har gjennom hele reviewprosessen hatt løpende diskusjoner om sentrale tematikker i forskningslitteraturen.
I arbeidet har forskerne gjennomført systematiske litteratursøk i de store vitenskapelige databasene Scopus, Web of Science og ProQuest. I tillegg er det brukt supplerende, uformelle søk i Google Scholar og gjennom tilgang til andre universitetsbibliotek.
En sentral strategi i arbeidet var toveis siteringssporing (double-sided snowballing), der forskerne både fulgte referanselister bakover i tid og identifiserte nyere studier som siterer sentrale arbeider, for å sikre bredest mulig dekning av relevant forskning.
Nguyen har også fått god støtte og veiledning fra biblioteket ved DMMH
Nyttig kunnskap for praksisfeltet
- Litteraturgjennomgangen gir oss en nyttig oversikt over både gjennomgående tematikker og konkrete tiltak, oppsummerer de to forskerne.
Samlet viser studiene at kompetanseutvikling i musikk er sentralt, både i lærerutdanningene og gjennom målrettet profesjonell utvikling for lærere som allerede er i arbeid. Videre løftes praksisrettet musikkopplæring fram som særlig betydningsfull, spesielt når lærere selv får mestringserfaring – gjerne i samspill med barn.
Forskerne anbefaler at myndigheter, lærerutdanninger, barnehager og skoler prioriterer musikkens plass i både utdanning og hverdagspraksis, styrker praksisnær opplæring og kollegial støtte, og legger til rette for musikalske fellesskap mellom ansatte og barn – slik at flere barn får rike og meningsfulle musikkopplevelser.