Lene og Heidi holder nå på med siste innspurt på bacheloroppgaven, før de begge er ferdig utdannet barnehagelærere med samisk profil.
Barnehagen har pr i dag ingen samiske barn, men har hatt flere samiske barn tidligere. Barnehagen er så heldig å ha samer i nærmiljøet, som har bidratt med ressurser rundt den samiske kulturen. Barnehagen jobber bevisst med å synliggjøre samisk språk, kultur og tradisjoner gjennom hele barnehageåret, og jobber for å kunne kalle det hverdagsbruk, slik at det ikke bare blir til festbruk i anledning samenes nasjonaldag.
Gjennom studiet på deltid over 4 år, har alle emner og fagområder hatt en samisk profil, og det samiske har vært med hele veien, for å kunne trekke inn samisk i hverdagen. Dermed har de fått erfaring med samisk kultur og tradisjoner, samt litt sør-samisk språkkunnskaper og joik.